+1 (208) 254-6996 [email protected]
  

Complete Unit 2-a minimum of 1,200 words, with three scholarly sources

(not including questions or references)

Don't use plagiarized sources. Get Your Custom Essay on
Unit 2 Complete
Just from $13/Page
Order Essay

Textbook-Warren, C. S., Reeve, J. M., & Duchac, J. E. (2018). Managerial accounting (14th ed.). Cengage Learning

1.

Determine if the overhead allocated to the product relates to a single plantwide overhead rate method, multiple production department factory overhead rate method, or activity-based costing method.

Product A: $210 allocated by number of setups, $325 allocated by number of purchase orders, and $220 allocated by number of engineering hours.

Product B: $284 allocated by direct labor in Department Z and $590 allocated by machine hours in Department Y. 

Product C: $475 allocated by machine hours. 

2.

To determine selling and administrative expenses to allocate to products, Wake Coffee Co. uses activity-based costing. The company breaks this expense into customer return processing and shipping and handling, with total estimated costs of $6,000 and $7,000, respectively. The company expects to receive 200 returns and prepare 350 special shipments.

a. Calculate the activity rate for customer return processing and shipping and handling. 

b. The Deluxe Coffee receives 57 returns and requires 210 special shipments. Determine the amount of selling and administrative expenses related to these activities that will be allocated to the product. 

3.

 The total cost of production for the last four quarters for Moore’s Mowers is shown below. Use the high-low method to determine the variable cost per unit and the fixed cost.

                                  Total Cost         Units Produced 

Quarter 1                    $51,000                  2,000 

Quarter 2                      56,400                  2,300 

Quarter 3                      49,200                  1,900 

Quarter 4                      53,700                  2,150 

4.

Calculate the variable cost per unit and the fixed cost using the high-low method for the production information given.

                                     Total Cost        Units Produced 

August                           $46,800               5,600 

September                      58,200               7,500 

October                           42,600               4,900 

November                       53,880               6,780 

5.

Finnegan’s management is deciding between the absorption costing and variable costing method. The company would like to treat the fixed and variable overhead costs the same, as a product cost. Which method should the company use?

6.

Use the information shown to calculate Finnegan’s manufacturing margin, contribution margin, and income from operations. The company uses a variable costing system. Assume that the company sold all units produced.

Sales                                             $890,000 

Direct materials                               54,000 

Direct labor                                     120,000 

Variable overhead                           18,000 

Fixed overhead                               23,500 

Variable selling and administrative 12,400 

Fixed selling and administrative     35,750 

Order your essay today and save 10% with the discount code ESSAYHELP